Cykl:sporty nieolimpijskie – ROLKI

rolkiW roku 2017 odbędą się w Polsce we Wrocławiu Igrzyska Sportów Nieolimpijskich WORLD GAMES- 2017. Chcemy przybliżyć naszym czytelnikom właśnie te dyscypliny sportowe. Dyscypliny, które nie znalazły się do tej pory w programie Igrzysk Olimpijskich, choć z pewnością są emocjonujące i efektowne.W pierwszej prezentacji opowiedzieliśmy o akrobatyce sportowej.Drugi odcinek poświęcamy rolkom. Poniżej prezentujemy konkurencje, w jakich  rozgrywane są zawody na rolkach.

FREESTYLE jest jedną z najmłodszych dyscyplin rolkarskich. Jej początki datuje się na połowę lat osiemdziesiątych XX wieku. Do freestyle-u zalicza się kilka form jazdy na rolkach:

  • downhill, czyli ekstremalnie szybkie zjazdy w dół np. górskimi serpentynami lub torem bobslejowym;
  • jump, czyli skoki ponad poprzeczką;
  • slalom;
  • slide-y, czyli ślizgi;
  • freeride, jazda miejska.

Downhill

Zjazdy to jedna z najbardziej ekstremalnych rodzajów rolkarstwa. Sam sprzęt robi spore wrażenie. Zawodnicy mają specjalne opływowe kombinezony,komplet ochraniaczy często wraz z tzw. żółwikiem (ochraniaczem kręgosłupa), ochraniaczami biodrowymi oraz pełnym kaskiem z osłoną szczęki.Zjazdy rozgrywane są na pochyłych drogach na ogół w terenach górskich (zawody uliczne) lub torach bobslejowych,rzadziej saneczkarskich.Osiągane są wielkie prędkości dochodzące do 80 km/h,a niekiedy ponad 100 km/h.

Jump

Skoki,czyli jump dzieli się na high-jump i free-jump. High-jump  polega na wykonaniu jak najwyższego skoku ponad poprzeczką.Istotą free-jump jest natomiast zademonstrowanie najbardziej efektownego skoku np. krzyżując nogi nad poprzeczką.

Slalom

Najbardziej popularny i rozwijający się niezwykle dynamicznie jest slalom w swoich dwóch odmianach: freestyle slalom i speed slalom.

Przez ostanie lata slalom stał się niemal synonimem rolkowego freestyle. Jest to  jazda pomiędzy małymi pachołkami, z racji kształtu i wymiarów zwanymi kubeczkami ustawionymi w jednej linii.

Freestyle slalom na rolkach to jest coś co stanowi mariaż jazdy na rolkach, tańca, gimnastyki i wyczynów cyrkowych.

Kubeczki ustawione w jednej linii, w której jest ich na ogół  20, stanowią pojedynczy tor. Rozstawia się trzy rodzaje torów w zależności od odstępów  pomiędzy kubeczkami, które wynoszą 50, 80 lub 120 cm. Zawodnik (rolkarz) rozpoczyna przejazd na początku linii kubków (toru) i przejeżdża do jego końca. Po drodze, omija kubeczki wykonując różne ewolucje zwane popularnie trikami. Tych wymyślnych sposobów ominięcia kubeczków jest naprawdę  wiele. Znanych i zdefiniowanych trików jest obecnie ponad setka. Są one rozmaicie klasyfikowane, najczęściej wg stopnia trudności. Zawodnicy trenujący freestyle slalom nieustannie tworzą nowe triki oraz własne interpretacje już istniejących.

Ważna rolę odgrywa muzyka, która jest nieodłącznym elementem freestyle slalomu. Poza aspektami czysto technicznymi ocenie sędziów podlegają względy artystyczne – zgranie z muzyką płynność ruchów i tempo przejazdu.

Po wielu sezonach rozgrywania zawodów wg reguł bardzo podobnych do stosowanych w łyżwiarstwie figurowym, spróbowano zmian i upodobniono sposób rozgrywania zawodów do znanego z jazdy agresywnej. Nowa formuła zwana bitwą (battle), okazała się niezwykle atrakcyjną zarówno dla zawodników jak i widzów, freestyle slalom zyskał ogromną popularność. Jest obecny na wszystkich kontynentach, a w większości krajów europejskich rozgrywa się zawody.

Drugą odmianą slalomu jest speed slalom. Reguły rywalizacji są dość proste. Istotą ich jest  osiągnięcie jak  najlepszego czasu przejazdu slalomem, na jednej nodze między rzędem kubeczków. Jest ich zawsze 20 i ustawione są w odstępach 80 cm a zawodnicy startują parami z linii oddalonej o 12 m od pierwszego kubeczka w rzędzie. Czas mierzony jest fotokomórką ustawioną 80 cm za ostatnim kubeczkiem i liczony od dźwiękowego sygnału startowego.

 

 

Slides

Ślizgi zdobywają coraz większą popularność. W sportach  wrotkarskich były obecne niemal od początku, jako jedna z podstawowych metod hamowania. Są też integralną częścią  jazdy agresywnej. Dziś slide-y stały się sztuką samą w sobie. Jest wiele rodzajów slide-ów i podobnie jak triki we freestyle slalomie wciąż powstają nowe ich rodzaje. Dyscyplina polega na jak najefektowniejszym zahamowaniu na wyznaczonym polu. Dostępne są nawet iskrzące kółka specjalnie dedykowane tej dyscyplinie, na których slide-y zyskują wymiar wspaniałych pokazów, gdyż spod rolek sunącego ślizgiem rolkarza wydobywają się snopy iskier.

Freeride

To nic innego jak jazda miejska. Ma różne oblicza. Począwszy od przejażdżek po mieście, przez prawdziwe eskapady, a skończywszy na rolkowej odmianie parcour. Freeride łączy elementy wszystkich pozostałych odmian rolkowego freestyle-u. Nie są rozgrywane zawody w jeździe miejskiej, choć pewną ich namiastką jest bladercross – wyścigi na rolkach na torze z przeszkodami.

 

Sprzęt

Rolki freestyle-owe to rolki bardzo zwrotne i wytrzymałe, łączą w sobie elementy konstrukcji rolek agresywnych, hokejowych i fitness. Charakteryzują się bardzo krótką o dł. <250 mm (poza downhillem) i niezwykle wytrzymałą szyną. Najnowsze konstrukcje są bardzo zaawansowane technologicznie i podobnie jak w sprzęcie do jazdy szybkiej coraz więcej elementów wykonywanych jest z włókien węglowych.

Podsumowując- freestyle na rolkach to, podobnie jak w innych dyscyplinach, poszukiwanie innych, czasem bardzo specyficznych sposobów wykorzystania sprzętu. Odkrywanie nowych form uprawiania znanej od lat dyscypliny bardziej zbliżając się do zabawy i rozrywki.

Freestyle, a zwłaszcza slalom, jest czymś bardziej przypominającym styl życia (lifestyle) niż sport w jego coraz bardziej drapieżnej i profesjonalnej formie. Wielkim sprzymierzeńcem jego popularyzacji jest internet, gdzie rolkarze zamieszczają materiały wideo i zdjęcia prezentując najnowsze trendy.

 

Related posts