Spotkanie z Barbarą Nowacką w restauracji „Dalmacja”

Środa,  kwietniowy  wieczór,  restauracja „Dalmacja”, nastrojowy zakątek Ursynowa przy ulicy Wąwozowej  i Wańkowicza.  Na dworze deszcz bębni miarowo o trotuar a w „Dalmacji” szumnie i gwarno. Na półpiętrze sympatycy piłki nożnej  szykują się do obejrzenia, na ekranie telewizora,  kolejnej piłkarskiej kopaniny. Sądząc po ilości kufli na stołach to musi to być ważny mecz.

Ale poprzez ten gwar przebija się ciepły, miły kobiecy głos.

Na głównej salce restauracji  stoi, z mikrofonem w ręku, ładna blondynka … hm, bardzo ładna kobieta o blond włosach, ubrana w sportowe dżinsy i  dobrze dobraną bluzkę. Poznajemy od razu, to …Barbara Nowacka, znana postać polskiego życia społecznego … może lepiej powiedzieć … politycznego; częsty gość telewizyjnych ekranów.

Tego wieczoru Pani Basia przyciąga nie tylko swoją urodą ale także  tym co mówi. Tu, w „Dalmacji”, Barbara Nowacka jest gościem klubu przyjaciół zwanego „Sentyment” i sporemu gronu zebranych opowiada o swoim wyobrażeniu co do  aktualnej sytuacji politycznej w Polsce. Jej lekko matowy, emocjonalnie kobiecy głos brzmi przekonująco.

Mówi krytycznie o obecnej władzy, jest działaczką o wyrazistych poglądach lewicowych, nie dziwi więc jej negatywny stosunek do tego co robi polska prawica, niezwykle żywo reaguje na wyczyny narodowców.  Z niesmakiem odpowiada na pytanie o telewizyjną rozmowę , w „Piaskiem po oczach” z jednym z liderów narodowców… Bosakiem. „Nie chcę już więcej rozmawiać z tego typu ludźmi, obłudnie interpretującymi polską rzeczywistość.”

Z sali pada kwestia dotycząca światowego pokoju.  „Tak , to ogromnie ważna kwestia, odpowiada, mamy 70 lat bez wojny, trzeba wszystko uczynić dla pokoju, ale czy w Syrii to się może udać…?”

Lewica jest dziś w odwrocie, zagubiona, bezradna, takie głosy padają z sali, pani powinna być twarzą lewicy. „ Jestem chora, ripostuje pani Barbara, jak słyszę ,że mam być twarzą lewicy, a ja chciałabym być jej motorem!!!  Założyłam stowarzyszenie „Inicjatywa Polska” , po to , żeby przyciągnąć nowe, lewicowe byty polityczne. Zajmiemy się konkretnymi sprawami , w najbliższym czasie problemem mieszkalnictwa, zaraz potem kwestią edukacji w Polsce. I pracą … to oczywiste”.

Panowie, trochę podświadomie, przedłużali rozmowę , miło im się gawędziło z piękną rozmówczynią, więc,   dyskusja trwała jeszcze jakiś czas, a w miarę upływu czasu rozmówcy nabierali wigoru i nawet przebili zwolenników piłki nożnej, tych na pięterku.  Wiemy, że wszyscy  Polacy znają się i na piłce nożnej i na polityce. W „Dalmacji”, tego wieczoru, w tej swoistej rywalizacji, być może padł remis.

A kobiety w polityce?  W Polsce, dziwnym zbiegiem okoliczności, wszystkie partie polityczne doszły do podobnych wniosków. Kobieta w polityce- tak!!!  A na świecie?  Ostatnio, republikański kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, powiedział, że gdyby Hillary  Clinton nie była kobietą nie dostałaby nawet 5 % głosów, no ale jest kobietą  i to stanowi o jej poważnej, wyborczej sile!

Więc, skoro tak mówią w Ameryce to widocznie tak jest. Pani  Barbaro, przyszłość przed Panią.

Bywalec

Nowacka 1

 

 

zdjęcie źródło:

Polskie Radio

Bywalec

 

 

Related posts