Świątynia i co dalej?

IMG_20161111_135324225 lat temu  Polski Sejm obiecał budowę Świątyni. To było 5 maja 1791 roku! 11 listopada 2016 roku odbyła się uroczystość otwarcia Świątyni!  W koncercie otwarcia wyjątkowe oratorium Michała Lorenca „Przymierze”. Ci, którzy  byli na koncercie wyszli z niego niezwykle oczarowani. Z pewnością było to wyjątkowe wydarzenie.

Tuż po koncercie, Świątynia otworzyła swoje wnętrze dla wszystkich chętnych, wszystkich którzy zechcieli zobaczyć co jest w środku. Zajrzeliśmy!!!

Widok zaiste imponujący,  udzielił się nam monumentalny nastrój, w panującej ciszy czuć niezwykłą akustykę, a ogrom przestrzeni czyni widza malutkim elementem całości. Świątynia robi wrażenie, a wystrój na ten uroczysty dzień, czerwień rozlewająca się po wewnętrznej przestrzeni  jeszcze to wrażenie zwielokrotnia.  Załączamy zdjęcia , które w jakimś stopniu ten nastrój potwierdzają. Zewnątrz budowla sprawia wrażenie niedokończonej i pewnie tak w istocie jest!IMG_20161111_135542

Bo przecież wiemy, że w Świątyni będzie się mieścić Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.  Do niedawna muzeum było przedsięwzięciem jedynie kościelnym. Co prawda w latach 2007-2014 muzeum otrzymało prawie 60 mln zł ze środków publicznych, ale nie zmieniało to faktu bycia instytucją kościoła.  Warto jednak wiedzieć, że w kwietniu 2016 roku minister kultury  sporządził  umowę  według, której muzeum jest instytucją wspólną Archidiecezji warszawskiej i Ministerstwa Kultury. Zgodnie z tą umową, w latach 2017-18 ministerstwo przeznaczy na muzeum 11 mln zł. Archidiecezja będzie łożyć 800 tys. zł rocznie na wydatki bieżące.

IMG_20161111_135435Inne przedsięwzięcie związane ze Świątynią to amfiteatr!  Kuria warszawska złożyła wniosek  do Urzędu Miasta o budowę „Panteonu z amfiteatrem” w obrębie Świątyni, na terenie dzisiaj istniejącego parkingu. Wniosek przewiduje budowę dwukondygnacyjnego budynku z kaskadową widownią. Amfiteatr mógłby być „magnesem” przyciągającym ludzi do muzeum, którego usytuowanie czyni go niezauważalnym z zewnątrz. Budowa już ma tylu zwolenników co przeciwników. Wielki amfiteatr w środku osiedla mieszkaniowego, co więcej bez konsultacji , jak mówi jedna z radnych ,z mieszkańcami? , to już budzi kontrowersje.  Burmistrz Wilanowa , jednak mówi: (cytujemy za wypowiedzią prasową): „nie mamy w dzielnicy amfiteatru, jeżeli byłaby możliwość wykorzystania go na cele kulturalne także przez dzielnicę , mogłoby to być korzystne”.IMG_20161111_135446

I jeszcze jedna kwestia. Co znajdzie się na ścianach Świątyni Opatrzności Bożej?  Co będzie za ołtarzem, jaki będzie wystrój kaplic, jakie będą wrota?  Kardynał Kazimierz Nycz chce, aby wystrój wnętrz był spójny teologicznie i artystycznie. Trwa dyskusja. Biskup prof. Michal Janota preferuje malarstwo  hiszpańskiego malarza Francisco Wirtza, który kocha malować w duchu sztuki bizantyjskiej! Inni uważają jednak ten styl za malarstwo złe. „czuję obawę, patrząc na taką główną ścianę ołtarzową bez pomysłu na całość”- stwierdza architekt, współautor Świątyni, Lech Szymborski.  Drzwi do Świątyni ma projektować prof. Gustaw Zemła, a jedną kaplic Stanisław Niemczyk. „wszystko składa mi się w dziwna szarpaninę”- mówi arch. Jerzy Boguslawski, profesor  z Akademii Sztuk Pięknych. A ks. Prof. Henryk Nadrowski apelował, że przy budowie Świątyni trzeba pamiętać o zasadzie czterech „P”, praca, prostota, prawda i pokora!!!

Jak będzie ostatecznie?  Wkrótce zobaczymy. Stworzone, architektoniczne dzieło będą oglądać nie tylko obecnie żyjący ale kolejne, przyszłe pokolenia Polaków.  I jakie to dzieło by nie było, przejdzie do polskiej historii.

  1. K.

Related posts